KPSS Soruları Çalındı & KPSS Iptal Olur Mu?

KPSS Soruları Çalındı & KPSS Iptal Olur Mu?

Posted on

TombolEnter.com – 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından önemli bir iddia ortaya atıldı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında sorduğu soruların seçimlerle aynı olduğunu iddia etti. Olay sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Muhalefetin Meclis gündemine getirdiği iddialara ilişkin ÖSYM ve Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı.

ÖSYM ‘iddialar asılsız’ dedi

ÖSYM ‘iddialar asılsız’ dedi

ÖSYM’den yapılan açıklamada, “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ve Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir şekilde gerçekleştirildi.

Soruşturmalarımız sonucunda sosyal medya platformlarında bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınav sorularının aynısı olduğu iddialarının asılsız olduğu anlaşılmıştır. açıklamalara yer verildi.

AYRICA OKUYUN :

Erdoğan soruşturma emri verdi

Erdoğan soruşturma emri verdi

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumunda bazı sorulara ilişkin iddiaların incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu’na talimat vermiştir. Soruşturma en kısa sürede sonuçlandırılarak kamuoyu ile paylaşılacaktır.” söylendi.

Erdoğan’dan KPSS talimatı: Soruşturma başladı

‘KPSS soruları bin dolara mı satıldı?’

‘KPSS soruları bin dolara mı satıldı?’

Konu gündemdeki sıcaklığını korurken, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Meclis’e yeni bir iddia getirdi, sosyal medyada da konuşuldu ve konuyla ilgili ekran görüntüleri paylaşıldı.

Antmen, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması talebiyle yanıt verdi. Deep, dark web’de 2022 KPSS sorularının 1000 dolara satıldığı doğru mu? Doğruysa, şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın aldığı belirlendi? Konuyla ilgili bir araştırma olacak mı?” diye sordu.

AYRICA OKUYUN :

Antmen teklifinde, 2022 KPSS öncesi lisans sınavı videosu içeriğinde Yediiklim Yayınevi tarafından yöneltilen 20 sorunun KPSS’de birebir ve aynı şekilde sorulduğunun ileri sürüldüğünü belirtti. “Bir diğer ciddi iddia da 2022 KPSS sorularının dark web yani dark ve illegal sitelerde 1000 dolara satıldığı” dedi.

Alpay Antmen’in teklifindeki sorular şöyle;

‘KPSS soruları bin dolara mı satıldı?’

*KPSS 2022 sorularının bir yayınevine ve hazırlık kursuna verildiği doğru mu? Doğruysa bu konuda ne zaman soruşturma başlatılacak? Milyonlarca insanın hayatını etkileyecek ve FETÖ’nün 2010 yılında çaldığı KPSS soru skandalı ile aynı olan bu durumda bakanlık olarak ne yapacaksınız?

* Sorulara hizmet edenler kimlerdir? Bu kişiler hakkında soruşturma, idari ve yasal işlem başlatıldı mı? Bu sorular neden güvenli değildi?

*Şu ana kadar bahsedilen yayınevi ve hazırlık kurslarının sorularının kaçı 2022 KPSS soruları ile aynı? Kaç tane benzer soru var?

*2022 KPSS sorularının sınavdan önce ayda 1000 dolara derin, karanlık internette satıldığı doğru mu? Doğruysa, şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın aldığı belirlendi? Konuyla ilgili bir araştırma olacak mı?

* Başka herhangi bir yayınevi, kurs ve web sitesinde aynı veya benzer KPSS sorularıyla karşılaşıldı mı? Eğer öyleyse, bunlar hangileri? Konuyla ilgili detaylı bir araştırma ve tarama var mı?

CHP’li Sümer, Bakan Özer’e de iddiaları sordu.

CHP’li Sümer, Bakan Özer’e de iddiaları sordu.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer de TBMM’ye soru önergesi sunarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den yanıt istedi.

Sümer, Özer’e şu soruları yöneltti:

*KPSS 2022 Sınav sorularının daha önce bir özel ders grubuna sunulduğu iddiası doğru mudur?

*KPSS Sınav sorularını hazırlayan ekipte kimler ve hangi gruplar var?

* 2022 KPSS Sınavı soruları ile bahsi geçen özel ders dışında başka bir özel ders grubunda karşılaşıldı mı?

*Özel ders grubu deneme sınavları ile birebir aynı KPSS sınav sorularının sorulması konusunda Bakanlığınız tarafından başlatılan bir araştırma var mı?

* Milyonlarca vatandaşın girdiği KPSS Sınavı’nın güvenirliğinin zedelendiği düşünülürse sınavın yenilenmesi durumu var mı?

AYRICA OKUYUN :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *